Nowy artykuł autorstwa Marka Kwieka i Łukasza Szymuli został przyjęty do publikacji w czasopiśmie „Quantitative Science Studies”, plasującym się w 99. percentylu listy czasopism Scopus!
Artykuł dotyczy „Quantifying Lifetime Productivity Changes: A Longitudinal Study of 320,000 Late-Career Scientists” („Ilościowego pomiaru zmian produktywności w ciągu całego życia: badanie podłużne 320 000 naukowców w późnej fazie kariery”) i jest już dostępny w serwisie ArXiv tutaj.
Marek Kwiek and Lukasz Szymula (2025). Quantifying Lifetime Productivity Changes: A Longitudinal Study of 320,000 Late-Career Scientists. Quantitative Science Studies (in press). Available ahead of print from: https://arxiv.org/abs/2404.16835
Abstrakt
Niniejsze badanie koncentruje się na trwałości produktywności badawczej w trakcie całej kariery naukowej danej osoby. Śledzimy naukowców w późnej fazie kariery – naukowców z co najmniej 25-letnim doświadczeniem w publikowaniu (N=320 564) – w 16 dyscyplinach STEMM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, matematyka i medycyna) oraz naukach społecznych z 38 krajów OECD przez okres do pięciu dekad.
Nasza próba OECD obejmuje 79,42% naukowców w późnej fazie kariery na całym świecie. Badamy szczegóły ich wzorców mobilności jako naukowców na początku, w połowie i pod koniec kariery w klasach produktywności opartych na decylach, od 10% najniższej do 10% najwyższej produktywności. Pod względem metodologicznym przekształcamy duży zbiór danych bibliometrycznych (surowe dane Scopus) w kompleksowe, longitudinalne źródło danych do badań nad karierami naukowymi. Globalny system naukowy charakteryzuje się wysoką immobilnością: połowa najlepszych naukowców na świecie kontynuuje karierę jako najlepsi, a jedna trzecia najsłabszych naukowców na świecie pozostaje w tej samej grupie. W nauce niezwykle rzadko zdarzają się osoby, które awansują lub spadają w rankingu. Szanse na radykalny awans lub spadek w klasach produktywności są marginalne (1% lub mniej). Nasze analizy regresji pokazują, że klasy produktywności są w dużym stopniu uzależnione od ścieżki kariery: istnieje jeden najważniejszy czynnik prognostyczny osiągnięcia wysokich wyników, którym jest osiągnięcie wysokich wyników na wcześniejszym etapie kariery.